Знайомимося з різними видами великодніх пасок
Без категорії

Знайомимося з різними видами великодніх пасок

Сирна паска є однією з основних страв на великодньому столі, але існують й інші традиційні символи цього свята. Паскою називають не тільки страву з кисломолочного сиру у формі піраміди, що уособлює Голгофу, а й солодку випічку з сухофруктами та родзинками. Зверху вона завжди прикрашена білою глазур’ю та різнокольоровим кондитерським декором. Це обрядовий хліб, що випікається раз на рік, зазвичай у Чистий четвер. Процес і досі вважається сакральним. Їсти паски, за традицією, можна після освячення у церкві.

Існує безліч рецептів приготування цієї випічки на основі пшеничного борошна. Оскільки великодні традиції протягом років змінювалися та поступово осучаснювалися, сьогодні на святковому столі можна побачити навіть таку цікаву варіацію паски, як американський крафін.

Що собою представляє бездріжджова класична паска

Перед приготуванням традиційної здобної випічки господині зазвичай ретельно готувалися до процесу: прибирали, створювали теплу та тиху атмосферу, щоб дати тісту піднятися. Для пасок завжди використовувалися свіжі продукти найвищої якості. Пропонуємо вам приготувати бездріжджовий варіант класичної великодньої паски без яєць. 

Які інгредієнти увійшли до класичного рецепта:

  • борошно – 300-350 г;
  • кефір – 300 мл;
  • вершкове масло – 100 г;
  • цукор – 150 г;
  • сода – 1 ч. ложка;
  • лимонна цедра – з одного лимону;
  • родзинки – 100 г;
  • цукор ванільний – 1 пачка (опціонально);
  • мигдаль, цукати – до смаку.
пасхальная пасха

Як готувати паску:

  1. Родзинки залити окропом та дати постояти 10-15 хвилин. Далі промити, висушити та обваляти в борошні.
  2. До кефіру додати соду, ретельно перемішати та залишити на кілька хвилин. 
  3. Вершкове масло розтопити на водяній бані, перемішати з цукром та натерти на дрібній терці у масу цедру лимона. 
  4. Масляну суміш з’єднати з кефіром, погашеним содою, гарно перемішати. 
  5. Всипати родзинки (опціонально мигдаль, цукати, ванільний цукор) та поступово додавати борошно, постійно перемішуючи лопаткою тісто.
  6. Тісто має стати однорідним та середньої густини, після чого його можна розкласти по невеликих формах, заповнивши 1/3 об’єму.
  7. Випікати здобу протягом 30-50 хвилин на 180-200 градусах. Час може коригуватися відповідно до розміру випічки.

Прикрашають класичну паску, рецепт якої представлений вище, дуже пишно: візерунками з тіста, солодкою глазур’ю, їстівними декоративними присипками. Окрім білої глазурі, для оформлення випічки можуть використовувати розтоплений шоколад, змішаний з вершковим маслом чи рослинною олією.

Найпростіший рецепт глазурі:

  1. 150 г цукрової пудри пропустити через сито та додати 15 мл соку лимона.
  2. Перемішати та почати потроху додавати 20 мл води.
  3. За бажанням додати до складу 4 краплі ванільної есенції.
  4. Перемішувати до стану густої пасти та тягучої консистенції.

Процес прикрашання проводиться обов’язково після того, як здоба повністю охолола. Неможливо навіть уявити собі Великдень без ароматних та надзвичайно смачних пасок. Це символ родинної любові, турботи та збереження традицій.

Що таке крафін і як він готується

Крафін – це популярна у світі випічка, яка вперше була виготовлена у Сан-Франциско, а сьогодні стала альтернативою класичної української паски. Свою назву вона отримала завдяки поєднанню в одній страві листкового круасана та мафіну (кексу). Основна особливість класичного крафіну – оригінальна скручена форма з хвилями дріжджового тіста, що нагадує мереживо. Для начинки використовуються сухофрукти, горіхи, цукати, ягоди, мак. Така апетитна випічка стане справжньою окрасою великоднього столу. Ми пропонуємо альтернативний рецепт з бездріжджового тіста на основі гарбуза, який виходить дуже ароматним, смачним та в міру вологим всередині.

паска-краффин

З яких інгредієнтів складається гарбузова паска-крафін без яєць:

  • борошно – 3 склянки;
  • манка – 1 склянка;
  • гарбуз – 150 г;
  • кефір – 1 склянка;
  • розпушувач – 1 ч. ложка; 
  • мед – 2 ст. ложки; 
  • родзинки/сухофрукти/цукати – 100 г.

Як готувати крафін:

  1. Родзинки замочити в окропі та залишити настоюватися. 
  2. Гарбуз, нарізаний кубиками, та мед змішати й збити міксером. 
  3. Додати манку й розпушувач, ретельно перемішати, після чого влити кефір. 
  4. Просіяти борошно. Додати в нього попередню суміш та замісити тісто. 
  5. Зробити з тіста ковбаску, яку треба розрізати на 3-4 частини, кожну з яких тонко розкатати. Змастити їх вершковим маслом, викласти горіхи, цукати та родзинки, а також інші інгредієнти за бажанням.
  6. Згорнути всі пласти в рулети та розрізати усі навпіл не до кінця, після чого загорнути кожен з кінців. Крафін має бути схожим на кекс.
  7. Перекласти у форми для запікання, попередньо змазані маслом.
  8. Випікати крафіни протягом приблизно 40-50 хвилин на 220 градусах (орієнтуйтеся на вашу духовку, перевіряйте готовність за допомогою зубочистки).

Готова випічка посипається цукровою пудрою. Повітряний та ароматний крафін готується майже так само, як і класична паска, але виглядає набагато цікавіше. Тому можете спробувати для себе щось новеньке.

Паска з сиру: традиційна солодка страва на Великдень

Сирну паску готують у спеціальній пірамідальній формі, що символізує Голгофу. Зазвичай такі форми мають тиснення ХВ (Христос Воскрес), тому готова страва одразу отримує символічне оформлення. Процес приготування сирних пасок дуже простий та швидкий, а з начинкою легко експериментувати.

Класичний рецепт пасок з сиру:

  • сир жирністю 5-9% – 650 г;
  • цукрова пудра – 250 г;
  • вершкове масло – 250 г;
  • сметана 20% – 200 г;
  • родзинки/цукати – 200 г;
  • мигдаль або інші горіхи – 50 г;
  • ванілін – 1 пакетик (опціонально);
  • цедра лимона чи апельсина (опціонально).

Готуємо паску з сиру:

  1. Сир перед безпосереднім приготуванням кладуть на 12 годин під гніт, потім віджимають та подрібнюють блендером чи пропускають через сито.
  2. Горіхи обсмажуються та подрібнюються, родзинки заливаються окропом.
  3. Сир перемішується з розтопленим вершковим маслом. 
  4. Далі потрібно поєднати ванілін з цукровою пудрою, перемішати та додати до сирної маси. 
  5. У суміш влити сметану та збити все блендером. 
  6. Додати горіхи та родзинки (можна й інші інгредієнти – цукати, сухофрукти, шоколад).
  7. Сирну масу розкласти по формах, застелених марлею у два шари, а зверху поставити вантаж. Паски витримуються у холодильнику протягом 15-36 годин, щоб стекла сироватка.

За бажанням в сирну масу можна додати згущене молоко до смаку. Після того, як страва готова, її можна додатково прикрасити на власний розсуд. Наприклад, різноманітним кондитерським декором у вигляді квіток та листя.

Як ще приготувати паску без яєць

Сирна паска може готуватися без яєць на основі жирної сметани ще одним способом. Для приготування страви необхідно розчинити у 120 г сметани 100 г звичайного цукру та ванільного до смаку, після чого перемішати до розчинення. Додати солодку сметану до 500 г кисломолочного сиру. Туди ж вмішати 100 г м’якого вершкового масла. Збити масу міксером, додати цукати, горіхи, родзинки та будь-які інші інгредієнти до смаку. Викласти масу у форму та поставити зверху важкий вантаж, щоб вийшла зайва волога. Цей сирний десерт сподобається любителям експериментувати з новими рецептами традиційних страв.

Де замовити класичну та вегетаріанську паску у Києві?

«ЕкоБуфет» – це вегетаріанське кафе з авторським меню на основі рослинних інгредієнтів. Знаходиться воно на просп. Степана Бандери, 23 (м. «Почайна», орієнтир ТЦ «Городок», вхід з вул. Богатирської). Ми готуємо страви української, італійської, східної, індійської кухні, альтернативний фастфуд та смачні десерти. На базі кафе також працює крамничка рослинної продукції «ВегаЛавка», де можна придбати напівфабрикати з замінників м’яса, корисні снеки та їжу швидкого приготування, якісні солодощі, аналоги ковбасних та сирних продуктів.

Ми також пропонуємо для замовлення у кафе «ЕкоБуфет» такі види вегетаріанських пасок до Великодня:

  • класична – 350 та 600 г (склад: борошно пшеничне, соняшникова олія, цукор, родзинки, ванільний цукор, цедра лимона, куркума, рослинні вершки);
  • сирна – 400 г (склад: сир кисломолочний, вершки, цукор, агар-агар, родзинки, цукати);
  • бездріжджовий крафін – 350 г (склад: борошно пшеничне, цедра апельсина, цукор, в’ялена вишня, аквафаба, родзинки, масло вершкове, шоколад).

Сирна паска, традиційна великодня випічка, а також фірмові страви з рослинного меню ЕкоБуфета доступні з адресною доставкою по Києву службами доставки Glovo та Bolt, а також службою таксі за тарифами перевізника.